recenze - V PASTI

14.03.2019

Na počátku bylo Slovo

a to Slovo bylo u Boha

a to Slovo bylo Bůh

A pak přišla Krycí jména

A od té doby mají slova v deskových hrách úplně nový význam.

Takovým způsobem hned na začátku článku znesvětit Písmo svaté, to si za klobouk nedáme. Nu což, nebudeme se dále rouhat a raději se podíváme na novou párty hru V pasti. Nedávno recenzované Decrypto od nás sklidilo vysoké hodnocení, takže srovnání nejspíše bude na místě.

Pěkně ilustrovaná a barvami hrající krabička ve mně vůbec neevokuje asociační párty hru. Spíše to vypadá jako nějaký jednoduchý dungeon crawl. Vlastně tady jisté prvky dobrodružných her najdeme, ale to už trochu předbíhám. Nejdříve se podíváme, co všechno v tomhle stylovém balení najdete. Máme tady sadu kartiček se slovy a na první pohled se zdá, že jich bude dostatek na spousty herních večerů. Dále na vás vykouknou kartonové obálky knih, do těch budete vkládat karty se slovy tak, abyste vždy viděli jen jedno. Přesýpací hodiny, tužky, strouhátko! :) a hlavně sada destiček mapy, kartonové figurky hrdinů a příšer, takže opravdu dungeon crawl? Raději koukneme do pravidel.

Vraždění monster a průchod dungeonem tady slouží opravdu jen jako podklad pro hádání slov a zároveň jako motivace. To vám bude jasné už při prvním prolistování. Všechno je sepsáno přehledně a hra se zdá být poměrně jednoduchá na pochopení i pro začínající hráče. Tedy až na kapitolu "povolené pasti a nápovědy". Každá podobná hra má jisté omezení v tom, co můžete svým spoluhráčům při hádání slov napovídat. V pasti má těchto výjimek opravdu požehnaně a já sám byl v pasti, když jsem tyto podmínky vysvětloval ostatním hráčům a ti na mě nechápavě zírali. Na stole vypadá tahle deskovka povedeně, a tak se mi podařilo ostatní přesvědčit, že to bude super zážitek.

Ano, vidíte dobře
Ano, vidíte dobře

V čem je tahle hra výjimečná oproti ostatním hrám se slovy? Je to právě pokládání pastí vašim protihráčům. Nejdříve se rozdělíte do dvou týmů. Každý tým vybere (vložením kartičky do knihy) slovo svým soupeřům a k němu si tajně vymyslí zakázaná slova pro napovídajícího hráče - takzvané PASTI. Počet takových pastí je závislý na tom, ve které části dungeonu se vaše skupina nachází. Napovídač se poté, při popisování slova spoluhráčům, snaží vynechat PASTI. A je to právě tahle mechanika, která pro mě osobně dělá ze hry V pasti aktuálně nejlepší slovní party hru (z trojice Krycí jména, Decrypto a V pasti). Každá z uvedených her má něco do sebe a jsou dost rozdílné, na párty bych ale aktuálně volil V pasti.

Už při první hře se všichni skvěle baví a to je u podobného typu hry nejdůležitější. Vymýšlení zakázaných slov je zábava, celý tým přichází s novými návrhy a tak se dohadujeme a škrtáme. Pak přijde fáze popisování slova napovídačem a všichni sledují soupeře, jestli se zrovna to slovo, které prosazovali, ukáže jako účinná past. No a jako takový bonbónek se pak úspěšně napovídající tým posouvá kupředu skrz dungeon. Tam můžete narazit na další nepříjemnosti v podobě kleteb, které vám pak například znemožní jakýkoliv fyzický pohyb, pokud se tým začne hádat. A na konci vás čeká jeden z bossů, monster, které musíte zdolat zase s nějakým znevýhodněním. Například pokud se střetnete s trolem, můžete při napovídání říct jen deset slov.

Nakonec se musím vrátit k mojí jediné výtce. Omezení během napovídání, která jsou rozepsána na celý jeden list, se nám po několika hrách dařilo dodržovat, nebylo to sice snadné, ale pokud chcete hrát podle pravidel autorů, musíte si je prostě osvojit. A když už jsme u těch autorů, musím zmínit, že V pasti je český výtvor, což už ale určitě víte. Jsem osobně moc zvědav, s čím se tahle parta vytasí příště, protože V pasti nám ve světě rozhodně ostudu neudělá.

Petr


Hodnocení designu: 4/5

Hodnocení hratelnosti: 4/5 


Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku