párty hry #14 - obří panda

03.10.2019

Po práci vyrážím do místní hospůdky s kolegama a už se těším, až z obličeje smyju zaschlý pot a osvěžím se vychlazenou sodovkou. :) Jo, to je moje!

Asi bych to měl uvést na pravou míru, nejedná se o kolegy, ale kolegyně, a dostal jsem upozornění, že mám vzít ty nejvíce easy hry, co doma najdu. Tyhle holky jsou totiž hrami skoro netknuté, a tak jsem nabalil tři malé krabičky. Později má dorazit i Yarek, abych tam na holky nebyl sám.

NA DRÁTĚ

Limonáda už je na stole a tak se můžeme pomalu pustit do první hry. Pro začátek jsem zvolil něco opravdu izi-pizi. V malé krabičce se skrývají jen karty a návod, to ostatně platí o všech dnešních hrách. A stejně jako ostatní hry, je i Na drátě určeno pro 4 hráče, což sice není nijak velká párty, ale dneska to přesně sedí. Rozložené karty na stole zaberou docela dost místa a ještě si ho musíte trochu nechat na sebrané karty.

Na každé kartě najdete jednoho až tři ptáky v čtyřech různých barvách. Opeřenci vypadají jako by utekli z mobilní hry Angry Birds, což jsem od holek, po otevření krabičky, slyšel jako první. V krabičce najdete i sáček, do kterého můžete karty při přenášení schovat a tak se tyhle karty stanou ještě kompaktnější.

Pravidla jsou banální, a tak není ani potřeba nic zdlouhavě vysvětlovat.

Každý hráč se snaží posbírat čtyři sady ptáků, postupně jednoho, dva a tři ptáky ve čtyřech barvách. Vtip je v tom, že karty otáčíte jako pexeso a na obrácené straně vás vždy čeká buď stejný počet ptáků v jiné barvě, nebo různý počet ve stejné barvě. Na rozdíl od pexesa ale karty zůstávají po každém neúspěšném tahu otočené.

Tohle je prostě filler, který si zahrajete mezi dvěma většími fillery. :) Žádná promyšlená strategie, ale při opakovaném hraní si dobře procvičíte paměť. Samozřejmě je to taky ideální hra pro děti, což by mi hned předhodil Yarek, který ale přichází až teď, když opeřence vracím zpátky do krabičky.


JEŽKOVY VOČI

Na krabičce je napsáno, že tři je moc, s čímž musím nesouhlasit, ale v rámci pravidel se toho budeme držet. Ježkovy oči jsou velice nenápadná hra. Krabička je mdlá, jako by se ji v Albi báli prodávat. Však posuďte sami z fotek, naposled jsem něco tak sterilního viděl u X bere!, což je shodou okolností taky produkt od Albi. Tady ale zapojím své liberální srdce a nebudu hodnotit hru podle obalu, v tomto případě by to navíc byla škoda.

Jedná se vlastně o další variantu na stařičkou karetku 6 bere! a stejně jako u krav je i u vočí základem hratelnosti vykládání karet do řad. Konkrétně je vykládáte do tří řad a jakmile doložíte čtvrtou (resp. pátou) kartu, musíte si vzít karty/kartu k sobě. Karty jsou tady v sedmi různých barvách a vy se u sebe snažíte mít každou barvu po jednom, nebo ještě lépe po dvou kusech. Pokud se k vám dostane třetí, máte problém a karty dané barvy musíte spálit. Vůbec jste mě nepochopili? To nevadí, u hry jsou přiložena i pravidla ve Slovenštině. :)

Všichni kromě Yarka se dobře baví, ale to je způsobeno tím, že pořád čeká na svou první sodovku. Ve čtyřech lidech hra příjemně odsýpá, někdo nám tu sbírá trojičky, ale to se hned napraví dovysvětlením pravidel. Pro takovou příležitost, jako setkání s kolegy u piva, je to ideální záležitost. A určitě bych jednoduché a přímočaré Ježkovy voči doporučil spíš než překombinované X bere!.

Utíká to a venku se nám už začíná stmívat. Co by ale mělo náš stůl s přehledem rozjasnit je následující hra. Mělo by se snad jednat o nějakou kultovní bobří karetku, která se už dokonce dočkala rozšíření! Zatím jsem měl možnost si ji zahrát jen ve dvou a to nebyl nijak oslnivý zážitek, takže počítám, že ve čtyřech začne ta pravá zábava.


BOBŘÍ BANDA

Jana celou dobu čeká na hru Obří panda, protože mi v autobusu špatně rozuměla, takže ta je zklamaná už na úvod. Krabička je stejně velká jako u ježkových očí, ale za to o dost poutavější. Podle Yarka se určitě jedná o dětskou hru a nemá cenu ji ani zkoušet, ale už se dočkal své čepované limči, a tak můžu začít rozdávat karty.

Každý dostane čtyři karty lícem dolů a může se podívat na dvě krajní. Většina karet má na sobě číslo 0-9, ale jsou tady taky tři typy akčních karet. První vám umožní se podívat na jednu ze svých karet, druhá vyměnit svou kartu za soupeřovu a ta poslední vám dovolí táhnout až dvě další karty. Ve svém tahu můžete dobírat karty z odhazovacího nebo dobíracího balíčku. U sebe se pak snažíte hromadit čtyři karty co nejnižší hodnoty. Celá zábava by měla spočívat v tom, že se musíte snažit pamatovat, která vaše karta má jakou hodnotu. Vyhrává totiž hráč s nejnižším součtem.

U nás se zábava bohužel nedostavila. Nepamatuju se, že bych si v poslední době u nějaké hry takhle lámal hlavu nad tím, jak se jí mohlo podařit zaujmout tolik hráčů. Vždyť relax u jednoduché karetky a limonády je přesně to, co máme na Deskologu rádi. Hra pochází už z roku 1995 a jejím původním tématem byly kočky. Nemyslím si, že by přechod z malých šelem na velké hlodavce měl nějaký vliv na hratelnost, ale možná jsme opravdu špatná cílovka a tohle je čistě dětská záležitost.

Z dnešního večera vychází jako vítěz hra Ježkovy voči, za pěkné ilustrace na kartách si pak uznání zaslouží Na drátě. Bobří bandě ještě dáme šanci a po prázdninách ji pošleme s dětmi na školní výlet. :)

Pomalu se balíme a chystáme se na tramvaj, v názoru na kvalitu jednotlivých her jsme se dneska až překvapivě shodli a cestou domů už vybíráme termín dalšího hraní.

Příště už se budeme věnovat nějakým větším a typičtějším párty hrám. Konkrétně by mohla přijít řada i na jednu českou.

Petr 



Odebírat a komentovat nás můžete na našem facebooku